Chustowanie – co to takiego?

Chustowanie – słowo, które coraz częściej pojawia się na ustach wszystkich, młodych rodziców. Chociaż znane już wśród naszych odległych przodków, jako podstawowy sposób transportowania małych dzieci, dopiero od niedawna przeżywa swój globalny bum. Chustonoszenie stało się po prostu modne, a co najważniejsze – stało się zdrowym i przyjaznym dla najmłodszych oraz ich rodziców trendem, którym warto podążać.

Z chustą przez świat

Chustonoszenie, nazywane również naprzemiennie chustowaniem, polega na bezpiecznym oraz wygodnym, transportowaniu dzieci za pomocą specjalnych chust. Te, zawiązywane są na węzeł wokół ciała osoby, chcącej nosić przy sobie maleństwo. Chustowanie jest niczym innym, jak alternatywnym rozwiązaniem dla transportu dzieci w wózkach lub nosidełkach. O wiele przyjemniejsze dla obojga – rodzica, jak i jego pociechy – stanowi również idealny sposób na wzmacnianie więzi oraz wspólnie spędzonego czasu. Dziecko umieszczone (w odpowiedniej pozycji) w chuście, widzi o wiele więcej, będąc w stanie w pełni doświadczać nieznany mu świat.

Dlaczego warto chustować?

Dla wielu z nas, rezygnacja z wózka, albo nosidełka na rzecz materiałowych chust, może wydawać się nieco odrealnionym pomysłem. Jednak, wbrew naszym wyobrażeniom, chustonoszenie jest bardzo wygodne dla rodzica i nie sprawia większego problemu w codziennym życiu. Zwłaszcza, że młoda mama lub tata, stosując do noszenia dziecka chusty, ma całkowicie wolne ręce. Możliwość swobodnego wykonywania innych czynności oraz prac domowych wraz z dzieckiem, pozwala na monitorowanie maleństwa, a także jego czynny udział w tym co robi akurat jego rodzic. Chustowanie to także lepszy i o wiele wygodniejszy sposób na wspólne wyjścia. W przeciwieństwie do tradycyjnych wózków, chusta nie zajmuje tyle miejsca, nie sprawiając przy tym dodatkowych problemów w momencie przemieszczania się z punktu a, do punktu b.

Chustonoszenie jest także niezwykle dobrym rozwiązaniem dla każdego dziecka, którego stan zdrowia, nie stanowi żadnych przeciwwskazań. Wspomagając jego rozwój w pierwszych miesiącach życia, przyczynia się do prawidłowej postawy kręgosłupa, a także do rozwoju bioder. Bezpośrednia styczność z ciałem rodzica sprawia, że staje się ono o wiele spokojniejsze. Zyskuje ogromne poczucie bezpieczeństwa oraz wzmacnia jego więź z osobą, która stosuje chustowanie.

Kiedy zacząć?

Stosowanie chust, jako swoistą alternatywę dla wózków, możliwe jest już od pierwszych dni życia maleństwa. Chustonoszenie jest sprawą indywidualną i każdy rodzic ma prawo zdecydować się na nie, w dowolnym dla niego oraz dziecka momencie. Chustowanie nie ogranicza – pozwala na noszenie praktycznie każdego dziecka. Te, przylegając w chuście do ciała rodzica, przyjmie pozycję embrionalną. Okryte przyjemną tkaniną, czuje się po prostu bezpiecznie. Chustowanie można zacząć zatem, na każdym etapie rozwoju maleństwa. Zależnie od potrzeb rodzica, jak i samego dziecka, noszenie w chuście powinno trwać aż do momentu, gdy dziecko będzie w stanie chodzić o własnych siłach, bez pomocy starszych lub do czasu, aż rodzić zadecyduje o zaprzestaniu chustonoszenia.

Chustonoszenie to doskonałe rozwiązanie dla każdej młodej mamy, jak i taty. Niezwykle wygodne dla obojga – rodzica oraz dziecka – przynosi wiele korzyści, które w pozytywnym stopniu wpływają na pierwsze chwile życia najmłodszych. Stosowanie chusty wspomaga rozwój dziecka, czyni je spokojniejszym, a przede wszystkim, pozwala na swobodne wykonywanie codziennych czynności przez rodzica. Decydując się na chustowanie, decydujesz się na wzmocnienie relacji z dzieckiem. A o to przecież chodzi w rodzicielstwie – aby być blisko. Aby mieć czynny wpływ na rozwój dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *