Z gondolki do spacerówki – kiedy zmienić wózek?

Komfortowa i bezpieczna gondola należy do jednego z pierwszych środków transportu, jaki najprawdopodobniej wybierzemy dla naszego maluszka. To z każdym kolejnym miesiącem życia, będzie jednak coraz bardziej ruchliwe i ciekawe świata. Po pewnym czasie, gondola okaże się dla małego pasażera zbyt mała, niewystarczająca, a dla nas samych mało funkcjonalna. W takim wypadku, należy zastanowić się nad zmianą wózka na tak zwaną spacerówkę. Pytanie brzmi: kiedy zacząć poszukiwania lepszego modelu?

Gondola – nasz pierwszy wózek

Wózek typu gondola, przeznaczony jest dla tych najmłodszych dzieci, które większość czasu spędzają w pozycji leżącej. Głęboka, ochraniająca niemal z każdej strony wysokimi ściankami oraz obszernym zadaszeniem nasze maleństwo, pełni podstawowy i pierwszy środek transportu. Decydując się na jej zakup, prawdopodobnie doskonale zdawaliśmy sobie sprawę z tego, iż tego typu wózek pewnego dnia przestanie spełniać swoje pierwotne funkcje. Chociaż dobrze wybrany, może służyć nam naprawdę długo – na przykład, wspierając nasze dziecko przy pierwszych próbach siadania lub zapewniając mu dużo swobody w trakcie napadów ruchliwości – bardzo prędko może pojawić się potrzeba jego zmiany. Ta natomiast, jest sprawą indywidualną. Zależną od potrzeb najmłodszego pasażera i naszej własnej oceny sytuacji.

Czas na zmiany

Wśród wielu przesłanek, nakłaniających nas do zastanowienia się nad zmianą gondoli na spacerówkę, najważniejszą z nich jest prawdopodobnie umiejętność siadania. Chociaż każde z dzieci rozwija się w swoim własnym tempie, umownie przyjęło się, iż pomiędzy 6 i 7 miesiącem życia następuje zwiększenie się aktywności fizycznej naszego maleństwa. Staje się ono o wiele bardziej ruchliwe, chętne ku pierwszym próbom siadania, czy też chwytania wszystkich wystających elementów wokół. To pierwszy ze znaków, który zwróci naszą uwagę na potrzebę zmiany środka transportu. Z każdym tygodniem, ruchliwość dziecka będzie się jedynie nasilała – mogąc skutkować tym samym, niebezpieczeństwem wypadnięcia dziecka z gondoli. Mimo to, nie jest to powód do natychmiastowej zmiany wózka. Dopiero gdy nasz mały pasażer porządnie usiądzie, opanowując tę ciężką sztukę, możemy zainwestować w nową, lepszą i o wiele bardziej bezpieczną dla pozycji siedzącej, spacerówkę.

Warto dodać, że wzrost dziecka nie będzie tutaj dobrym wyznacznikiem dla zmiany gondoli. Chociaż wydawać by się mogło, że duże dzieci o wiele szybciej usiądą, każde z nich posiada swoje własne tempo nauki siadania. Jeśli gondola okaże się faktycznie zbyt ciasna, możemy zainwestować w nowy wózek. Nie powinniśmy jednak zmuszać naszego maleństwa do jazdy w niej w pozycji siedzącej. Dziecko powinno samodzielnie nauczyć się siadania i przyzwyczaić się do tej pozycji – co w skuteczny sposób umożliwia nawet ciasna gondola. Spacerówka nie zapewni w tym przypadku maleństwu odpowiedniego miejsca do nauki, ograniczając jego możliwości ruchowe pasami bezpieczeństwa. Co więcej, zmuszając dziecko do jazdy w spacerówce, gdy nie jest jeszcze ku temu gotowe, możemy przyczynić się do powstania u niego wady kręgosłupa. Tego jednak, jako rodzice chcemy uniknąć za wszelką cenę.

Złoty środek dla obojga

Pragnąc uchronić się przed nagłą potrzebą zmiany wózka, najlepszym wyjściem będzie dla nas zakup tak zwanego wózka 2 w 1. Jest to specjalna konstrukcja, składająca się z ramy oraz osobnej gondoli i spacerówki. Te można – zależnie od potrzeb – montować nawet naprzemiennie, jeśli dziecko nie wykazuje chęci jazdy w spacerówce, chociaż potrafi już samodzielnie usiąść. Zakup takiego środka transportu dla naszego maleństwa, jest również dobrym rozwiązaniem dla rodziców, którzy chcą uniknąć dodatkowych kosztów. Jednorazowa inwestycja w wózek 2 w 1, pozwoli uchronić nas od niespodziewanego wydatku. Niemniej jednak, decydując się na takie wyjście ograniczamy się znacznie pod względem posiadanych przez wózek funkcji. Rozwiązanie 2 w 1 ma bowiem o wiele mniej udogodnień, niż kupowane osobno gondole oraz spacerówki. Jeśli nie jesteśmy do końca przekonani czego tak naprawdę wymagamy, warto o wiele wcześniej wypróbować proponowane przez różne firmy wózki. Kalisz, Warszawa, Kraków oraz inne większe miasta, posiadają duży wybór punktów sprzedaży wózków, które z pewnością umożliwiają ich wypożyczenie lub wypróbowanie.

Najlepszym czasem na zmianę gondoli na spacerówkę, jest nic innego jak odpowiedni etap rozwoju naszego maleństwa. Dlatego też, bacznie powinniśmy obserwować jego poczynania w gondoli – spoglądać na pierwsze próby siadania i monitorować jego nadmierną ruchliwość. Dopiero gdy dziecko samodzielnie będzie wykazywać chęć do spoglądania na wszystko siedząc, możemy zdecydować się na spacerowanie w spacerówce. Mama w formie znów, może zdecydować się w tym wypadku na wózek biegowy, który będzie idealnym rozwiązaniem dla jej pasji do sportu oraz dla wygody i dobrej zabawy najmłodszego pasażera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *