Jak bezpiecznie ćwiczyć w I trymestrze ciąży

Niektóre z nas utwierdzają się w błędnym przekonaniu, iż ćwiczenia po ciąży oraz w trakcie jej trwania, są czynnością niemożliwą do wykonania lub zabronioną. O ile brak aktywności fizycznej po szczęśliwym rozwiązaniu często wynika z braku siły, czasu lub motywacji, o tyle w przypadku ćwiczeń w trakcie ciąży, pojawia się obawa o jej prawidłowy przebieg. Pozbawione podstawowej wiedzy, młode mamy rezygnują z dotychczasowej aktywności, pragnąc ochronić rozwijające się w ich łonie maleństwo. Czy można zatem ćwiczyć bezpiecznie w pierwszym trymestrze ciąży i jeśli tak, jak właściwie się do tego zabrać? Na to pytanie, postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Mama w formie w trakcie ciąży

Przygoda z macierzyństwem dla wielu z nas, rozpoczyna się najczęściej od pojawienia się niespodziewanych trudności, jakie niekoniecznie napawają nas chęcią do zdecydowania się na rozpoczęcie ćwiczeń. W trakcie trwania pierwszego trymestru ciąży mogą pojawić się bowiem nudności, uporczywa bezsenność, niekomfortowe bóle piersi lub chroniczne poczucie zmęczenia, które skutecznie odciągać będą nas od jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Jednak, jeśli przed samą ciążą byłyśmy bardzo aktywne i nie chcemy stracić tytułu mamy w formie, nie powinnyśmy poddawać się naszej niechęci. Odpowiednio dobrane ćwiczenia, pozwolą nie tylko przygotować nasze ciała na nadchodzący poród, ale również wspomogą nasze samopoczucie. Co więcej, ćwiczenia wspomogą prawidłowy rozwój płodu, wpływając na wiele innych, ważnych dla zdrowia matki oraz dziecka zalet. Przykładowo: zmniejsza się ryzyko komplikacji ciąży, zmniejsza się czas hospitalizacji po porodzie, poprawia się przemiana materii – co znacznie obniża przyrost masy ciała, zanikają problemy z zaśnięciem itd.

Przeciwwskazania

Nie mniej jednak, istnieją pewne przeciwwskazania ograniczające możliwość mam do aktywności fizycznej, o których należy pamiętać. Są nimi takie choroby jak cukrzyca, choroby serca, mogące pojawić się w trakcie stanu błogosławionego zapalenie nerek, czy też nadciśnienie tętnicze. Ćwiczenia nie są również zalecane dla kobiet, które spodziewają się narodzin bliźniąt lub doświadczyły porodu przedwczesnego. Dlatego też, jeśli chcemy mieć stu procentową pewność, iż aktywność fizyczna w trakcie pierwszego trymestru ciąży jest dla nas i maleństwa bezpieczna, należy wpierw skonsultować decyzję o przeprowadzaniu ćwiczeń z lekarzem. Niestety, mama w formie musi być także świadoma tego, jakie zagrożenia płyną ze źle dobranych ćwiczeń oraz co stanowi stanowcze „nie” dla przystąpienia do aktywności fizycznej.

Podstawowe ćwiczenia

Pragnąc rozpocząć ćwiczenia w pierwszym trymestrze ciąży, należy przede wszystkim pamiętać o ich odpowiednim doborze – przykładowo należy unikać ćwiczeń obciążających, wymagających od nas intensywnego napinania mięśni brzucha. Warto skupić się głównie na pozycjach wspierających naszą postawę i korygujących ją, jak również na wszelkich ćwiczeniach oddechowych, jakie przygotują nas na nadchodzący poród. Przyjęło się, iż kobieta w ciąży powinna ćwiczyć minimalnie 30 minut, 3 razy w tygodniu. Dlatego oprócz podstawowego rozciągania kończyn, można zdecydować się także na spokojny marsz w najbliższym parku. Aktywność fizyczna wcale nie musi być nudna – obcowanie z pięknem natury umili nam dodatkowo nasz wysiłek, a także pozwoli się odprężyć. Jeśli nie jesteśmy pewne na jakie ćwiczenia się zdecydować, zawsze możemy skonsultować ten temat z naszym lekarzem lub zapisać się na specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży.

Aktywność fizyczna w trakcie, jak również same ćwiczenia po ciąży są bardzo ważnym elementem, który w bardzo pozytywny sposób wpłynie na nasze zdrowie, jak również rozwój naszego maleństwa. Przede wszystkim, nie warto poddać się myśli, iż ćwiczenia będą dla nas zbyt wymagające. Pierwszy trymestr ciąży to wyłącznie przyjemne rozciąganie, ćwiczenia oddechowe, pływanie i nieco szybsze spacery. Aktywność ma przynosić nam wyłącznie przyjemność, dlatego nie należy jej skreślać od razu z góry. Pamiętaj – dbając o własny stan ducha oraz ciało, przyczyniasz się do prawidłowego rozwoju Twojego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *